TİYATRO: KIYIYA OTURMANIN BÖYLESİ
  Etkinlik İzi Kültürel Etkinlikler Platformu yeni dönem etkinlik programı ile Alternatif Tiyatro Sahnesi’nde izleyicisiyle buluşacak. Alternatif Tiyatro’nun ev sahipliğinde gösterime girecek olan “Kıyıya Oturmanın Böylesi” tek kişilik bir oyun ve “Commedia Dell’arte’nin varyasyonu olan ve 16. Yüzyıl sonlarında Giovanni Gabriel tarafından icat edilen “Commedia Gabriellina” stilinde; bir oyuncu oyunu tek başına masklar ve aksesuarlar yardımıyla anlatır. Commedia kendine has teknikleri ve yapısıyla, oyuncuya birden fazla karakteri yorumlayabilme olanağı sağlar. Gabriellina stili; aşırı bir sadeliği olan, seyirciyi içine alan, onlardan gelen taleplerin de göz ardı edilmediği bir oyundur.” Oyun stilinin seyirciyle kurduğu ilişki Brecht’in “bilim çağının tiyatrosu” ifadesiyle tanımladığı epik tiyatroyu da anımsatmaktadır.

  Kıyıya Oturmanın Böylesi oyununda; “ Lelio ve Flaminia birbirlerine âşıktırlar. Lelio’nun çıkması gerektiği yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak ve orda Peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu Satir Puzzone ile tanışacak. Kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşecektir.” Bir saat on dakikalık bu keyifli yolculuğun kaptanı ise Merve Engin. 2006’da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Merve Engin, 2007 yılında Scuola İnternatzionale Comico Attore’den mezun olduktan sonra Antonio Fava’nın yazdığı ve yönettiği Pulcinella’s War adlı oyunda Fava’nın partnerliğini yapmaya başladı ve Chicago Second City dahil birçok farklı ülkenin sahnelerinde oynadı.2008-2009 sezonunda Duru Tiyatro’da Duru-İmpro Şah-Mat’ta Akbank Sanat tiyatrosu Jose Rivare’nin Dali Göndermeleri İçimi Isıtıyor’unda oynamış bu süreçte Talimhane Tiyatrosu’nda yapımcılık yapmıştır.

  13 Ekim Pazar saat 19.00’da Alternatif Tiyatro Sahnesinde gösterime girecek oyununun adres ve detay bilgileri için Etkinlikizi’nin sosyal medya hesaplarını takibe alabilir ve abone olabilirsiniz.