SÖYLEŞİ: HALDUN TANER ve HİKAYECİLERİ  Etkinlikizi Kültürel Platformu’nun düzenlediği Edebiyat Buluşmalarının üçüncü oturumu Haldun Taner ve Hikâyecileri başlığı altında düzenlenecek. Haldun Taner Hikâye Ödülü’ne sahip olan Berna Durmaz ve Yavuz Ekinci Mimarlar Odası Taş Bina’da 26 Aralık Perşembe tarihinde 19.00’da edebiyatseverlerle buluşacak. 

  Berna Durmaz İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Tepedeki Kadın (2011), Bir Hal Var Sende (2012), Bir Fasit Daire (2013) ve Karayel Üşümesi (2016)  öykü kitapları arasında yer alıyor. Bir Fasit Daire, 2014 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Berna Durmaz’ın öykülerinin biçimini oluşturan üslubunda sözcük seçimleri özenli ve titizdir. Belli bölgelerde sınırlı kelime ile bir edebiyat biçimi oluşturmayı hedefler. Buna karşılık ise berrak ve yalın anlatımı öykülerine yedirmeyi başarmıştır. 

  Yavuz Ekinci, Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. Öyküleri, Adam Öykü, Varlık, Kitap-lık, İmge Öyküler, Eşik Cini, Kül Öykü ve Notos Öykü dergilerinde yayımlandı. 2005 yılında Sırtımdaki Ölüler öykü kitabıyla Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Yavuz Ekinci öykülerinde insanın temel sorunları, bölgesel çatışmaların insanlar üzerindeki etkisini yansıtıyor. Öykülerinin özgün yanlarını üslubu ile tamamlayan Ekinci aynı zamanda diliyle günümüzün Türkçe Öyküsü’ne nitelik kazandırmaya devam ediyor.

  Haldun Taner tiyatro ve öykü türlerinin önde gelen isimlerinden birisidir. Birey-toplum ilişkisini konu edinmiştir. İstanbul şehrini bir çelişkiler beşiği olarak ele almış, kesişen insanların ve kültürlerin uyumsuzluklarını kendisinin ve karakterlerinin düşünce ve duygularıyla kaleme almıştır. Öykü ve oyunlarıyla toplumun eksik, yarıda kalmış, bozulmuş yanlarını kişileştirerek anlatan Taner, kendilerine yabancılaşan insanların gerçeğini insanların yüzüne çarpar. Yavuz Ekinci ve Berna Durmaz bu ilişki içerisinde kendi öyküleri ve Haldun Taner arasındaki ilişkiye toplumsal ve gündelik yaşam arasından bakarak öykülerinin Taner’e yaklaşan ve uzaklaşan yönlerini tartışacaklar.

Oturumlar açık ve ücretsizdir.